Marek Matraszek urodził się w Wielkiej Brytanii i studiował w Magdalen College w Oksfordzie, gdzie ukończył studia z filozofii, nauk politycznych i ekonomii w 1984 roku. Po roku wykładów w Polsce na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim powrócił do Oksfordu, aby uzyskać tytuł magistra na kierunku studiów rosyjskich i środkowoeuropejskich w 1987 roku. Następnie kontynuował studia w Oksfordzie, przygotowując pracę doktorską.

Przyjechał do Polski w 1990 r. jako niezależny konsultant ds. polityki i blisko współpracował zarówno z brytyjską Partią Konserwatywną jak i amerykańską Partią Republikańską, wspierając ich w działaniach wdrażanych w Europie Centralnej. W 1992 r. został wybrany do reprezentacji Fundacji Margaret Thatcher w regionie i kontynuował aktywne dziennikarstwo polityczne i pracę w think-tankach w Europie Centralnej.

Na początku lat 90. założył CEC, pierwszą butikową agencję konsultingową w obszarze public affairs w regionie i kierował rozwojem warszawskiego biura.

Specjalizuje się w projektowaniu i wdrażaniu programów komunikacji strategicznych i kampanii lobbingowych dla amerykańskich, brytyjskich i europejskich koncernów w Polsce, doradzając również w zakresie ich strategii politycznych w skali regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz Unii Europejskiej. Ma szczególne doświadczenie w dziedzinie obronności, lotnictwa i energetyki, obecnie doradzając m.in. firmie Lockheed Martin w Polsce.

Jest również autorem wielu publikacji dotyczących Polski oraz spraw międzynarodowych w takich czasopismach jak Poland Monthly, Warsaw Business Journal, The Spectator i Wall Street Journal Europe. Opublikował również opracowanie na temat polskiej sceny politycznej, pt. The Politics of Restoration. Jest częstym komentatorem polskiej polityki dla BBC, CNN, CNBC i telewizji Al-Jazeera oraz na Twitterze pod adresem @matraszek